Skip to content

4708-14 BroadwayUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 22, 2009

Property Information

Block279
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-STONE BANK-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$912,500
57%
Improvement Value:$687,500
43%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,032+71.2%
2024$30,391+4.1%
2023$29,193+1.2%
2022$28,861+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 6057, Page 272NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/3/2002