Skip to content

101 48th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2012

Property Information

Block279
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
23%
Improvement Value:$1,204,900
77%
Total Assessment$1,564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,312+28.3%
2024$21,296+4.1%
2023$20,456+1.2%
2022$20,224+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4621, Page 196