Skip to content

4700-06 BroadwayUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block279
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-10U-5C-H
Dwellings10
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
19%
Improvement Value:$2,514,800
81%
Total Assessment$3,114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,364+39.7%
2024$38,924+4.1%
2023$37,390+1.2%
2022$36,965+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 5695, Page 36