Skip to content

4709 Park AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block279
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,558
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,500
31%
Improvement Value:$557,500
69%
Total Assessment$808,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,625+26.8%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft3,558DeedBook 8703, Page 28Recorded12/8/2009

Property Built

Built

Year Built: 1898