Skip to content

330 48th StUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block280
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-9U-C-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage6,069
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
36%
Improvement Value:$960,600
64%
Total Assessment$1,500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,190+32.0%
2024$19,835+4.1%
2023$19,053+1.2%
2022$18,837+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0