Skip to content

305 49th StUnion City, NJ 07087

Apartment
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,912,749
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block280
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-14U-H
Dwellings14
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
60%
Improvement Value:$590,600
40%
Total Assessment$1,490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,271+2.5%
2024$33,443+4.1%
2023$32,125+1.2%
2022$31,759+2.8%
Property History
Sales6Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,912,749

From:

To:

DeedBook 9316, Page 345NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$999,900

From:

To:

DeedBook 8650, Page 593Recorded2/17/2009

Property Sale

Sale
$999,500

From:

To:

DeedBook 8329, Page 17Recorded9/18/2007

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 7338, Page 89

Property Sale

Sale
$638,780
DeedBook 5961, Page 157

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5158, Page 120