Skip to content

213 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block281
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
41%
Improvement Value:$419,600
59%
Total Assessment$711,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,864+7.5%
2024$11,963+8.1%
2023$11,069+1.2%
2022$10,940+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 7450, Page 179Recorded1/26/2005

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5860, Page 78

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5258, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1898