Skip to content

207 49th StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 13, 1993

Property Information

Block281
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-9U-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
43%
Improvement Value:$714,900
57%
Total Assessment$1,254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,249-4.3%
2024$18,026+4.3%
2023$17,280+1.2%
2022$17,078+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4652, Page 275