Skip to content

320 49th St(Unit C0103)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block284
Lot10
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
56%
Improvement Value:$65,000
44%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,569+20.6%
2024$2,130+4.1%
2023$2,046+0.0%
2022$2,046
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910