Skip to content

210 38th St(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block227
Lot5
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
66%
Improvement Value:$54,400
34%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,835-4.0%
2024$2,952+4.1%
2023$2,836+0.0%
2022$2,836
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 8694, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1904