Skip to content

213 48th St(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 1996

Property Information

Block277
Lot30.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage387
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
60%
Improvement Value:$57,000
40%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,389-9.4%
2024$2,637+4.1%
2023$2,533+0.0%
2022$2,533
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910