Skip to content

4906 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Jun 7, 2020

Property Information

Block284
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-PART/WNY
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$200,000
80%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,816+2398.5%
2024$3,675+4.1%
2023$3,530+1.2%
2022$3,490+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,500,000
DeedBook 9466, Page 460