Skip to content

226 49th St(Unit C0003)Union City, NJ 07087

Built 1986

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 6, 2008

Property Information

Block285
Lot14
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
39%
Improvement Value:$136,300
61%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,468+66.0%
2024$3,295+4.3%
2023$3,159+0.0%
2022$3,159
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8587, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1986