Skip to content

700 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block33
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U/2F-1U-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,900
42%
Improvement Value:$447,400
58%
Total Assessment$771,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,067+7.8%
2024$11,191+4.3%
2023$10,728+1.2%
2022$10,603+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8622, Page 109Recorded10/7/2008

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 7644, Page 139Recorded8/25/2005

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 7484, Page 99Recorded3/3/2005

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 4403, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1908