Skip to content

514 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1973

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block35
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
39%
Improvement Value:$479,700
61%
Total Assessment$787,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,349-18.8%
2024$15,213+4.3%
2023$14,584+18.5%
2022$12,304+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 9001, Page 200Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 6088, Page 31Recorded12/2/2002

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4974, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1973