Skip to content

414 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2006

Property Information

Block36
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
44%
Improvement Value:$388,900
56%
Total Assessment$696,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935-23.5%
2024$14,285+4.3%
2023$13,694+1.2%
2022$13,535+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 7573, Page 180Recorded6/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1966