Skip to content

408 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block36
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
44%
Improvement Value:$354,100
56%
Total Assessment$630,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,112-15.8%
2024$12,015+4.3%
2023$11,518+1.2%
2022$11,383+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 9848, Page 327Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,270DeedBook 7150, Page 336Recorded10/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1898