Skip to content

915 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block42
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,322
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
42%
Improvement Value:$402,800
58%
Total Assessment$688,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,023-21.2%
2024$15,258+4.3%
2023$14,626+1.2%
2022$14,456+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,322DeedBook 8051, Page 140Recorded11/14/2006

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,322DeedBook 7368, Page 24Recorded9/23/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5008, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1910