Skip to content

711 10th St(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block42
Lot33
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage759
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
51%
Improvement Value:$133,800
49%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,160+20.8%
2024$3,443+4.3%
2023$3,301+0.0%
2022$3,301
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 9847, Page 688NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 9767, Page 205Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 9257, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1910