Skip to content

127 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block175
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage753
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,400
69%
Improvement Value:$145,500
31%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+39.8%
2024$6,150+4.1%
2023$5,908+1.2%
2022$5,841+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft753DeedBook 9238, Page 417NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft753DeedBook 8812, Page 436Recorded9/27/2011

Property Built

Built

Year Built: 1913