Skip to content

1019 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 12, 1994

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2C-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,817
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
31%
Improvement Value:$733,500
69%
Total Assessment$1,058,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,474+43.5%
2024$12,877+4.1%
2023$12,370+1.2%
2022$12,229+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4814, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1908