Skip to content

1015 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 13, 2015

Property Information

Block44
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-3U-1C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
46%
Improvement Value:$380,000
54%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,243-8.4%
2024$19,912+4.1%
2023$19,127+1.2%
2022$18,910+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 9040, Page 275NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1908