Skip to content

420 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block90
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
56%
Improvement Value:$240,900
44%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+0.5%
2024$8,534+4.1%
2023$8,195+6.0%
2022$7,734+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9602, Page 145NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1893