Skip to content

711 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block45
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,100
39%
Improvement Value:$516,800
61%
Total Assessment$848,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,321+8.1%
2024$12,326+4.3%
2023$11,816+1.2%
2022$11,678+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5324, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1893