Skip to content

513 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1907

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block47
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
38%
Improvement Value:$492,300
62%
Total Assessment$799,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,475+7.6%
2024$13,454+4.1%
2023$12,924+1.2%
2022$12,777+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,580DeedBook 9571, Page 29Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,580DeedBook 9040, Page 854Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft3,580DeedBook 7125, Page 255Recorded9/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1907