Skip to content

1006 West StUnion City, NJ 07087

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block47
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$321,500
51%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,376+13.8%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8798, Page 690Recorded6/30/2011

Property Sale

Sale
$88,100

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8733, Page 752NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/28/2010

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7618, Page 196Recorded7/20/2005

Property Sale

Sale
$170,212
DeedBook 5586, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1907