Skip to content

519 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block47
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-7U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage3,215
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
49%
Improvement Value:$437,600
51%
Total Assessment$857,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,848+15.8%
2024$13,684+4.0%
2023$13,159+10.5%
2022$11,911+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft3,215DeedBook 7562, Page 340Recorded5/24/2005

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 7035, Page 43NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910