Skip to content

317 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$260,001
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block51
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
62%
Improvement Value:$163,600
38%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773-10.8%
2024$8,711+4.1%
2023$8,367+1.2%
2022$8,272+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,001

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 8986, Page 454Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 6074, Page 234Recorded10/31/2002

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5111, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1903