Skip to content

309 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1887

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block51
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
50%
Improvement Value:$265,800
50%
Total Assessment$532,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,329-6.5%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537+1.2%
2022$8,437+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 8117, Page 279Recorded2/2/2007

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 7353, Page 270Recorded8/27/2004

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5358, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1887