Skip to content

1113 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 21, 2011

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,407
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
38%
Improvement Value:$447,900
62%
Total Assessment$724,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,110-12.1%
2024$14,907+4.1%
2023$14,320+1.2%
2022$14,157+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,407DeedBook 8803, Page 858Recorded7/29/2011

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,407DeedBook 7454, Page 28Recorded1/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1903