Skip to content

406 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1949
Commercial

Last Sale Price
$359,406
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block52
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
44%
Improvement Value:$319,200
56%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280-19.4%
2024$12,762+4.1%
2023$12,259+1.2%
2022$12,120+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,406

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 9536, Page 992Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 7162, Page 90Recorded11/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1949