Skip to content

611 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1906
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block54
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-16U-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$960,000
53%
Improvement Value:$850,700
47%
Total Assessment$1,810,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,381+38.5%
2024$23,376+4.3%
2023$22,409+1.2%
2022$22,148+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 9909, Page 401Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5157, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1906