Skip to content

1220 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$986,000
Last Sale Date
Mar 25, 2011

Property Information

Block58
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-21U-H-AG
Dwellings21
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,440,000
72%
Improvement Value:$560,000
28%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,591+13.2%
2024$36,734+4.3%
2023$35,214+1.2%
2022$34,803+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$986,000

From:

To:

DeedBook 8784, Page 755Recorded3/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1900