Skip to content

717 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block58
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,600
56%
Improvement Value:$275,600
44%
Total Assessment$629,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+2.5%
2024$9,598+4.4%
2023$9,190+1.2%
2022$9,080+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900