Skip to content

1209 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 2, 1999

Property Information

Block58
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,200
42%
Improvement Value:$376,600
58%
Total Assessment$647,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133-21.8%
2024$12,950+4.3%
2023$12,414+1.2%
2022$12,269+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5418, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1898