Skip to content

1213-15 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,200
45%
Improvement Value:$334,000
55%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467-25.3%
2024$12,668+4.3%
2023$12,144+1.2%
2022$12,002-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5748, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1903