Skip to content

330 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block62
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
51%
Improvement Value:$152,000
49%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861-20.1%
2024$6,085+4.3%
2023$5,833+1.2%
2022$5,765+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923