Skip to content

328 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block62
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage712
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
45%
Improvement Value:$194,300
55%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+19.0%
2024$4,646+4.3%
2023$4,453+1.2%
2022$4,401+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft712DeedBook 8894, Page 318Recorded2/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1898