Skip to content

1314 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1983
Church/Charitable

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 12, 1993

Property Information

Block66
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-RECTORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,125
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
45%
Improvement Value:$518,400
55%
Total Assessment$947,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$11,385+73.0%
1995$6,579-37.6%
1994$10,542+60.2%
1993$6,579+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4663, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1983