Skip to content

626 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,200
53%
Improvement Value:$239,900
47%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033-22.1%
2024$10,315+16.9%
2023$8,821-2.6%
2022$9,053+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9596, Page 855NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9450, Page 800Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9068, Page 258Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9022, Page 811Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 7195, Page 50Recorded1/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900