Skip to content

624 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2011

Property Information

Block66
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H 3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,700
60%
Improvement Value:$218,200
40%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607-14.3%
2024$10,048+7.1%
2023$9,382+1.2%
2022$9,270+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908