Skip to content

816-818 14th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block69
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U/2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
47%
Improvement Value:$458,700
53%
Total Assessment$858,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162-15.7%
2024$15,606+4.3%
2023$14,961+1.2%
2022$14,786+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913