Skip to content

1320-24 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Feb 18, 2005

Property Information

Block67
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-3C-6U-WHR-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage10,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
20%
Improvement Value:$1,430,600
80%
Total Assessment$1,790,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,252+17.8%
2024$26,524+4.1%
2023$25,478+1.2%
2022$25,188+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft10,000DeedBook 7494, Page 84Recorded3/14/2005

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 5338, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910