Skip to content

1416 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block71
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
45%
Improvement Value:$377,800
55%
Total Assessment$685,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,721-14.5%
2024$12,534+4.3%
2023$12,016+1.2%
2022$11,875-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 9372, Page 591Recorded1/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1898