Skip to content

617 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$463,500
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block71
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
51%
Improvement Value:$300,000
49%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500-27.7%
2024$13,143+4.3%
2023$12,599+1.2%
2022$12,452+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$463,500

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8100, Page 219Recorded1/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1893