Skip to content

615 15th StUnion City, NJ 03239

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block71
Lot25
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningT
Sq Footage617
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
64%
Improvement Value:$91,300
36%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,627-33.1%
2024$5,425+4.3%
2023$5,200+0.0%
2022$5,200
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 9428, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1908