Skip to content

414 14th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block73
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,100
44%
Improvement Value:$384,800
56%
Total Assessment$683,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,372-6.9%
2024$13,285+4.1%
2023$12,761+1.2%
2022$12,616+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5408, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1913