Skip to content

1511 West StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 1998

Property Information

Block78
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-1U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,700
43%
Improvement Value:$468,900
57%
Total Assessment$825,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,915-33.5%
2024$19,436+4.3%
2023$18,632+1.2%
2022$18,414+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903