Skip to content

607 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block78
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,600
38%
Improvement Value:$359,600
62%
Total Assessment$578,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+6.8%
2024$8,475+4.3%
2023$8,124+1.2%
2022$8,029+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9085, Page 20Recorded12/9/2015

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4867, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1898