Skip to content

603 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block78
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,600
51%
Improvement Value:$208,800
49%
Total Assessment$427,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684-33.6%
2024$10,063+4.3%
2023$9,647+1.2%
2022$9,534+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,594DeedBook 7228, Page 203NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded3/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1903